Öppna Lapplandsmästerskapet 2017

 

Öppna Lapplandsmästerskapet i trolling

Arjeplog den 29 juni – 1 juli 2017

1:a Team Bergviken Ulf Tengman ,Emil Eriksson
2:a Team Storlommen Hans Strömgren ,Pontus & Simon Nässlander .
3:a Team TT , Pär Marklund , Lars-Arne Sandström , Tyrone Stenlund

 

ölm resultatdag2  PDF     

 

Anmälningsblankett Matpaket

PDF         Matpaket.pdf                     DOC      Matpaket.doc

Största fisk under ÖLM  ( 5000 kr ) sponsras av Widmans Gräv AB

Bryggplatsansvarig under ÖLM  Jonas Lilja   tel kvällstid  076-1400643

Priser:

1:a pris           20 000 kronor till segrande lag

2:a pris           10 000 kronor

3:e pris             5 000 kronor

Dagligen           1 000 kronor i pris för största fisk

Största Fisk under tävlingen 5000:-  Ab Widmans Gräv

Samt ett dignande prisbord/lottning

Tävlingsledare:

Monica Andersson 070-323 47 73

OBS !   NY  Räddningsledare: 

Henrik Finsson   070-362 53 78

Sjösättning, start och målgång:

Skeppsviken i centrala Arjeplog.

Tävlingsområde: OBS nya avlysningar !

Hornavan utom avlysta områden.

Information om avlysta områden finns i mappen.

Lägg upp fångstbilder på Facebook så har du chans på utlottning varje tävlingsdag !

Anmälda lag

 

1. Silverminken             Thomas Lestander     Laisvallby

2. Laponia                      Jonas Tuoremaa              Gällivare

3. Storlommen              Hans Strömgren        Laisvallby

4. Bergsviken                   Ulf Tengman              Piteå

5. Mörsil                           Fredrik Eriksson       Mörsil

6. Uddlös                         Mikael Wikström      Arvidsjaur

7. Widman & Co            Magnus Widman       Arjeplog

8. Widman Jr                 Leo Widman             Arjeplog

9. Trolle                           Roland Andersson   Arjeplog

10. Shakira  avanmäld

11. Grabbarna grus        Clas Mayer                Luleå

12. Reprikets Trolling         Mikael Wikström  Arjeplog

13. Eken                                Daniel Ek                  Slagnäs

14. BTK Trolling                  Jens Enkvist             Burträsk

15. Berell/Fiskmåsarna     Kjell Jönsson            Strömsund

16. Malmis                            Kristian Sundström  Arvidsjaur

17. NFC                                Allan Englund           Ursviken

18. Bottennappet Simul        Thommy Salje          Bromma

19. Bottennappet                   Martin Bergström    Arjeplog

20. Stor & Stark                     Thure Holmström    Arjeplog

21. Blocktorsk                        Joakim Armgren       Arjeplog

22. F4F Lag 2                         Jan Lindblom            Älvsbyn

23. Fjällbo                               Martin Nilsson        Arvidsjaur

24. FullFart                             Greger Jonsson        Malmberget

25. Kunnan                              Björn Sundqvist       Arjeplog

26. Colmis                                     Harald Fjellström     Arjeplog

27. F4F lag 1                                Richard Granberg    Arvidsjaur

28. Abrahamsson Trolling      Patrik Abrahamsson  Arjeplog

29. Knabben                              Ingemar Lestander     Arjeplog

30.Flingan Trolling                 Stefan Flinkfeldt       Älvsbyn

31. Goforit                               Lars Göran Nilsson    Frösön

32. OGOPOGO                    Charlie Fredriksson      Frösön

33. Akkavare                       Tobias Möller       Arvidsjaur

34.Full Rulle                      Ulf Laestander             Mellanström

35. Skrållan                        Bo Sundberg                 Järpen

36. Pitälva                          Freddy Långdahl        Arjeplog

37.Kåttjokk                             Lars Andersson          Arjeplog

38.460                                   Lars Lestander                Laisvallby

39.Ogge                                 Ogge Oginder               Östersund

40. Gråträsk                            Mikael Granberg          Gråträsk

41.Åkerholmen                       Robert Sjöberg         Åsele

42.Ice                                     Hardy Johansson         Gullön

43.OFC/S-FISHING             Mikael Svedlund        Tandsbyn

44.GKL                                  Klas Lestander            Arjeplog

45. TT                                    Pär Marklund          Arvidsjaur

46.Bienjavarre                    Hans Linder             Adak

47.Blåbär                             Mikael Johansson      Laisvall

48.Laxlös                            Ulf Lundström        Arjeplog

49.Save The Baltic Salomon   Kenneth Karlsson       Hörnefors

50.Ray Ray                       Robert  Lestander    Arjeplog

51. Simloc                           L-G Gyllenberg           Skellefteå

52. Turbåten                      K-A  Dahlberg          Arjeplog

53. RANAK                        Peter Widman          Arjeplog

54.Laka trolling                Hasse Larsson       Arjeplog

55.Lunkan/Fors              Mikael Lundgren   Röbäck

56.Sandbäcken                 Bengt Olsson         Dvärsätt

57.Lundin/Omberg       Andreas Omberg    Sollefteå

58.Carlman                   Christoffer  Carlman  Arjeplog

59.Precision                 Ingemar Olsson        Kiruna

60.Karlsson                 Niklas Karlsson      Hallen

61. Nåtti                        Johan  Sadelius        Arjeplog

62. CTT Norrlands           Lennart  Pettersson   Skelleftehamn

63.S-1 Finland                   Juha Mutanen          Reijola

64.Slowhands                   Ari Hahtala               Turenki

65.Lillevilla                        Lasse  Vanninen     Seinäjoki

66.Laitehuolto                  Ari Salo                       Ivalo

67.Yxvägen                         Robert Lundström  Arjeplog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentarer är stängda